Cyprus, Paphos
€490.000+VAT
ID: 53806
151.00 m2
3 Bedrooms
3 Bathrooms
The new project, located in the heart of the tourist area of Kato Pafos, is a collection of shops, 1-, 2- and 3-bedroom apartments and 3 bedroom maisonettes, designed to offer a comfortable and spacious lifestyle. The mixed use development will feature 3 retail units, 3 residential blocks with 30 apartments and 4 three bedroom maisonettes, as well as ample parking areas. Clear and simple lines create contemporary apartments in an architectural design that maximizes privacy for each apartment. Comfortable living areas are enhanced with spacious terraces or verandas. Contemporary finishing materials in light colours were chosen to match our Mediterranean lifestyle and climate. The apartments boast spacious open-plan kitchen, living and dining areas, spacious bedrooms and lovely balconies to enjoy the Mediterranean outdoor lifestyle The residences feature all the comforts one would expect for convenience and luxury – located a stone's throw away from a variety of blue flag beaches, places of interest, services and amenities, including a plethora of restaurants, taverns, night clubs, and the Kings Avenue Mall. A short drive will lead you to 18-hole championship golf courses, the Pafos International Airport and many other amenities.
| Price | €490.000+VAT |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Internal Area | 131.00 m2 |
| Covered Verandas | 20.00 m2 |
| Covered Area | 151.00 m2 |
| Uncovered Verandas | 27.00 m2 |
| Plot Area | 161.00 m2 |
| Roof Garden Area | 85.00 m2 |
| Property Type | House |
| Status | Available |
| Type | For Sale |
| Address | Cyprus, Paphos |
| Distance From School | 400 m |
| Distance From Beach | 500 m |
| Distance From City Centre | 3.5 km |
| Distance From Airport | 15 km |
| Distance From Hospital | 2 km |
| Distance From University | 1.9 km |
| Distance From Shops | 500 m |
Get Free Consultation